Domače mleko

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

tema odprta - 14. dec 2006 20:43 | ogledi: 11.483 | odgovori: 11

Uspelo mi je najti kmeta, ki mi 1 x tedensko dostavi domače mleko. Imam morda silno neumno vprašanje , a nimam koga vprašati. Ko mleko skuham, ga dam ohlajenega v steklenico in v hladilnik. Kako dolgo se tako mleko ne pokvari? Prejšnji teden sem ga dobila več in ga nismo uspeli porabiti, danes je četrti dan in sem ga vrgla stran, ker se mi je zdel malce drugačnega okusa....malce kislega okusa. Morda pa ni bilo pokvarjeno, le kisati se je začelo....

Winnie  

član od: 14.12.2006

sporočila: 116

14. dec 2006 21:24

Tudi jaz včasih dobim domače mleko. Ga zavrem in dam v hladilnik, vendar ga v roku dveh dneh porabimo. Gospa, ki mi ga da, ga včasih da v skrinjo. Jaz sem poskusila in ugotovila, da je bolje če dam prekuhano v skrinjo, surovo se namreč ne obnese najbolje. No, to kuhano mleko nato porabim za kakšna peciva ali kaj podobnega. Winnie

elaphus  

član od: 27.9.2002

sporočila: 6945

14. dec 2006 21:26

če si ga skuhala, si uničila bakterije, ki poskrbijo, da se mleko skisa. torej se ti je najbrž začelo kvariti. Jaz dam vedno kisat neprevreto mleko, če ga pa kupim v trgovini, pa dodam žličko kislega mleka. LP cervus

Kyara  

član od: 24.5.2006

sporočila: 2384

14. dec 2006 21:32

Tudi jaz dobim tu in tam domače mleko. Ponavadi ga dam kisat, ker nam je tako najbolj všel in paše k bureku, piti zeljanici, krompirjevi pisi, pa sirovi, pa.... Če pa ga dobim večje količine, včasih tudi 10 l pa ga nekaj, kake 3 l vlijem v široko posodo in ga prevrem,da se naredi bogata krema. Nato odstavim in pustim v kuhinji do jutra, da se naredi bogata "mezdra". Potem jo z žlico poberem in jo dam v manjšo posodo, malo posolim in pustim do večera na toplem, da kvasovke delujejo. Zvečer pa posodo dobro zaprem in dam v hladilnik, kjer počiva kakšen dan ali dva. Tako imam pravi domači kajmak. Včasih pa naredim domačo skuto. Ali pa prekuhanega uporabim za kremo, pudinge....višek pa v plastični vrč in v zamrzovalnik. Kyara

Nasja  

član od: 10.6.2003

sporočila: 815

14. dec 2006 22:27

Tudi mi kupujemo domače mleko in ga imamo - 4-5l - za cel teden, včasih tudi dlje. Vmes ga večkrat - na cca 2 dni - prekuhamo. Na koncu je res malo drugačnega okusa - bolj sladkasto zaradi stalnega prekuhavanja - sicer pa čisto uporabno za karkoli. Iz neprevretega naredimo včasih kislo mleko ali skuto, iz kuhanega pa jogurt... Ja, pa smetano s kuhanega tudi sproti poberemo za kajmak. Menda se tudi hitreje pokvari, če ga po kuhanju prelivaš, saj npr. steklenica ni prekuhana in so v njej bakterije. Mi ga zato hranimo tudi v hladilniku kar v loncu, v katerem se je kuhal; sicer pa ga vsakič prevremo v novi posodi! JasnaV

Marna  

član od: 13.11.2006

sporočila: 494

14. dec 2006 22:39

Tudi jaz hodim po novem enkrat na teden po domače mleko. Vem, da ga je potrebno prekuhati, sicer se skisa. V hladilniku je tako zdržalo 4 dni, potem pa ga je tako ali tako zmanjkalo. Kljub temu, da sem ga imela v steklenicah. Nisem pa še slišala za to, da bi ga prekuhavali na dva dni, ali pa to da bi ga dala v zmrzovalnik... A to res deluje? Marna

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

15. dec 2006 6:57

Če imaš večjo količino domačega mleka,ga daj v veliko posodo in za 4-5 ur v zamrzovalnik.Pazljivo, brez tresenja, vzami posodo iz skrinje in z vrha poberi sladko smetano.Ta pravo domače mleko ti da iz 8 L mleka 1 L smetane,ki ima ta pravo aromo.Mleko ,ki misliš,da ga ne boš v kratkem porabila,še surovo, nalij v plastenke in daj zamrznit v skrinjo.Za kislo mleko uporabi mleko preden mu odvzameš smetano.Odbrano sl.smetano lahko hraniš v hladilniku več dni,nato se začne kisati.Stepli smo tudi že kiselkasto smetano in dodali malo več sladkorja,pa je bila tudi dobrega okusa. ati zlati Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 15. dec 2006 07:03:32

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

15. dec 2006 7:02

joj, koliko idej! pa sem mislila, da postavljam kar preneumno vprašanje. Kako pa naredite domačo skuto? Pa še to: kako dolgo se mora mleko sploh kuhati. spomnim se, da ga je mama včasih kuhala tako, da se je dvignilo, jaz pa končam, ko začne "migetati", torej predno se dvigne. Je to sploh zadosti? Vsekakor mi bodo ideje in nasveti, ki ste jih zapisali, še kako prišle prav!Čisto vse bom preiskusila. Sporočilo je spremenil(a) TORTICA dne 15. dec 2006 07:04:28

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

15. dec 2006 7:08

Mleko pusti,da se skisa in počakaj tako dolgo,da se začne ločevat kislo mleko od sirotke.Vse skupaj preli v primerno posodo in na kratko zavri. Sočnost skute je odvisna od tega kako dolgo vreš.Daljše vrenje = suha skuta. ati zlati

TORTICA  

član od: 5.8.2002

sporočila: 990

15. dec 2006 7:46

Ati zlati (simpatičen nick), pomeni, da ne odlijem nič sirotke, oboje skupaj kuham?

ati zlati  

član od: 24.11.2006

sporočila: 597

15. dec 2006 8:27

In ne kuhaj dolgo.Če z metlico malo razbiješ skuto,dobiš bolj drobno,lahko nehaš z kuhanjem še preden zavre ali pa takoj po tem ko začne vreti. Skorjico,ki se naredi pri kuhanju mleka previdno preloži v posodico in malo posoli.Lahko jo nalagaš v več plasti,več dni zapored in dobila boš kajmak.Ta ostane v hladilniku 10 dni,potem ga pa lahko hraniš v zamrzovalniku. Mleko ima boljši okus,če vre dalj časa,pa tudi več kajmaka se izloči,če počasi in dolgo vre. ati zlati Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 15. dec 2006 08:29:20 Sporočilo je spremenil(a) ati zlati dne 15. dec 2006 08:31:10

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?Trixi
malo za hecanjica1998
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti